Czcionka:
Kontrast:
Utwórz konto
Serwis informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Możliwości inwestycyjne


Strefa inwestora

Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym regionem w Polsce, w tym zakresie należy również do liderów na świecie.

Potwierdzeniem tego faktu są coroczne raporty Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową pt. „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski", w których województwo śląskie od wielu już lat zajmuje pierwszą pozycję jako najbardziej atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. Specjaliści Instytutu podkreślają, że na Śląsku są bardzo duże zasoby pracy, występuje tu drugi największy rynek zbytu w Polsce, istnieje dobrze rozwinięta infrastruktura gospodarcza oraz społeczna. Śląskie cechuje się również bardzo wysoką aktywnością regionu wobec inwestorów, jest też liderem zestawienia województw o największej atrakcyjności dla przemysłu.

Śląskie to jeden z najsilniejszych gospodarczo (12,4 proc. PKB) i demograficznie (prawie 4,6 mln osób) regionów w Polsce. To największy zurbanizowany obszar w Europie środkowo-wschodniej, mający najwyższą średnią krajową gęstość zaludnienia oraz wskaźnik ludności miejskiej – 77,1%. Inwestorów wspiera wiele instytucji otoczenia biznesu. Śląskie to także duża liczba Parków Przemysłowych oraz Technologicznych takich jak: Park Naukowo-Technologiczny Euro Centrum, Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny, Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny, GPP Business Park, Park Przemysłowo-Technologiczny Porcelana Śląska, Częstochowski Park Przemysłowo-Technologiczny, Żorski Park Przemysłowy, Bytomski Park Przemysłowy i wiele innych.

Najbardziej rozwinięte oraz najlepiej rokujące obecnie sektory przemysłu na Śląsku to: Informatyczny IT (w tym ICT), Motoryzacyjny, Energetyczny, Medyczny.

Invest in Silesia
Invest in Silesia - zgłoś ofertę

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE)

Główną ideą utworzenia Katowickiej SSE S.A. było wsparcie i przyspieszenie procesów restrukturyzacyjnych oraz utworzenie nowych miejsc pracy. Katowicka SSE S.A. jest instytucją dla tych firm, które chcą skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnień podatkowych, ponosząc nakłady inwestycyjne lub tworząc nowe miejsca pracy. Ulgi podatkowe przyznawane inwestycjom na obszarze KSSE są dostosowane do zasad obowiązujących w podobnych instytucjach w krajach Unii Europejskiej.

Katowicka SSE położona jest na terenie 3 województw (śląskie, opolskie oraz małopolskie), a ponad 80% terenów inwestycyjnych leży właśnie w województwie śląskim. Zajmuje ponad 2614 ha na terenie 40 gmin, co umożliwia inwestorom wybór najbardziej dogodnej lokalizacji. Większość terenów znajduje się w pobliżu międzynarodowych tras: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4. KSSE jest strefą zdecentralizowaną, co praktycznie pozwala na włączenie w jej granice każdego terenu inwestycyjnego w regionie.

Do głównych celów Strefy należą:

 • Promocja Strefy i poszukiwanie nowych inwestorów.
 • Sprzedaż terenów inwestycyjnych i innych nieruchomości objętych statusem Strefy.
 • Wydawanie zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w Strefie.
 • Przyznanie praw do ulgi podatkowej.
 • Pomoc inwestorom w prowadzeniu działalności.

Katowicka SSE S.A. oprócz statutowej działalności świadczy również dodatkowe usługi wspierające podmioty działające w Strefie oraz jej otoczeniu:

 • aktywne pośrednictwo w obrocie nieruchomościami w otoczeniu Strefy;
 • obsługa konsultingowa, szkolenia dotyczące tematyki związanej z funkcjonowaniem specjalnych stref ekonomicznych;
 • prowadzenie bazy potencjalnych usługodawców na rzecz realizacji inwestycji w KSSE;
 • „one-stop-shop” (kompleksowa obsługa inwestora);
 • wynajem pomieszczeń biurowych i magazynowych;
 • działania w zakresie wspierania współpracy w regionie;
 • doradztwo personalne oraz szkolenia kadr prowadzone przez Centrum Rozwoju Kadr z siedzibą w Podstrefie tyskiej;
 • usługi w zakresie medycyny pracy.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest bardzo dobrze oceniana przez Business Financial Times. Została uznana za najlepszą wolną strefę w Europie w 2015 i 2016 roku. Ponadto, Business Financial Times wyróżnił Katowicką Strefę jako idealne miejsce dla inwestycji firm z branży motoryzacyjnej w 2014 roku.

www.ksse.com.pl

Infrastruktura transportowa i bliskość europejskich stolic

Śląskie może się poszczycić najgęstszą w kraju siecią dróg ekspresowych i autostrad. Region sąsiaduje z Czechami i Słowacją. W promieniu 600 km od Katowic znajduje się 6 europejskich stolic: Warszawa, Berlin, Praga, Budapeszt, Wiedeń i Bratysława.

Euroterminal w Sławkowie (kolej szerokotorowa) zapewnia bezpośredni dostęp do rynków Azji.Terminal przeładunkowy jest położony na styku najdalej wysuniętego na zachód odcinka linii kolejowych o szerokim rozstawie torów (1520 mm) i linii normalnotorowej (1435 mm), dzięki czemu istnieje możliwość realizacji przeładunku i przewozu większości towarów na trasie Daleki Wschód i Azja - Europa Zachodnia.

Dużym atutem województwa jest lotnisko Katowice Airport, które jest liderem w Polsce w transporcie cargo wśród lotnisk regionalnych. Lotnisko w Katowicach to jedno z najnowocześniejszych lotnisk w Polsce, które może się pochwalić wieloma nagrodami za doskonałą obsługę i niespotykaną architekturę, jest regionalnym portem lotniczym całego województwa. Znajduje się w miejscowości Pyrzowice, 30 km na północ od centrum Katowic. Obiekt jest doskonale wyposażony we wszystkie rodzaje lokali potrzebne podróżującym takie jak: punkty gastronomiczne, sklepy, strefę widokową, strefę przeznaczona dla dzieci oraz kaplicę. Dysponuje także wypożyczalnią samochodów oraz parkingiem. Lotnisko jest doskonale skomunikowane i przyjazne dla podróżujących. Pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz pod względem liczby operacji lotniczych znajduje się na 4. miejscu w Polsce. Posiada 3 terminale pasażerskie, których łączna przepustowość wynosi ok. 5,5 mln pasażerów rocznie.

www.katowice-airport.com

Szkolnictwo wyższe i zawodowe

Prawdziwa kopalnia wiedzy – tak śmiało można opisać ofertę uczelni w województwie śląskim. Wystarczy wspomnieć, że można podjąć studia aż w dwunastu spośród dziewiętnastu miast skupionych w aglomeracji. Najsilniejsze ośrodki akademickie w regionie to ośrodek w Katowicach i Gliwicach. Ale poza mamy jeszcze do wyboru studia w kilkunastu innych miejscowościach regionu. W Śląskim na 38 uczelniach wyższych kształci się prawie 119 tys. studentów, z czego ponad 32,7% wybrało szkoły techniczne. Na terenie województwa śląskiego działa 38 szkół wyższych, w tym m.in. uniwersytety, szkoły techniczne, ekonomiczne, pedagogiczne. Do najbardziej znanych uczelni należą: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna. Specyfiką regionu jest dobrze rozwinięte szkolnictwo zawodowe. W województwie jest ponad 700 szkół ponadgimnazjalnych, w tym 225 techników oraz 212 zasadniczych szkół zawodowych. Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 zakłada dostosowanie kształcenia w szkołach zawodowych do potrzeb rynku pracy, unowocześnienie i polepszenie jakości kształcenia zawodowego w szkołach, uruchomienie staży i praktyk dla uczniów u pracodawców, jak również płatne szkolenia nauczycieli w przedsiębiorstwach, czy promocję szkolnictwa zawodowego.

Turystyka, targi, konferencje

Turystycznymi wizytówkami Śląskiego są zamki w Ogrodzieńcu, Olsztynie, Mirowie, Bobolicach, pałac w Pszczynie, Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, zabytkowe, robotnicze osiedle Nikiszowiec, dzielnica Giszowiec, a także zmodernizowana ostatnio Fabryka Porcelany w Katowicach (w dzielnicy Bogucice). Warto na pewno również zwiedzić Zespół Klasztorny oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, wyruszyć w Beskidy oraz pojechać z wizytą do jednego z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, który jest jedynym w Polsce regionalnym szlakiem turystyki industrialnej.

www.zabytkitechniki.pl

Region jest ważnym ośrodkiem wystawienniczo-targowym i konferencyjnym w Polsce. Każdego roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach organizowany jest Europejski Kongres Gospodarczy, który poprzez swoją atrakcyjność oraz organizację na wysokim poziomie skłania wielu zainteresowanych do udziału w tym wydarzeniu. Wśród uczestników kongresu znajdują się osobistości ze świata polityki oraz biznesu. Jest to największa impreza biznesowa w Europie Centralnej, tworząca przestrzeń do wymiany opinii elit politycznych, biznesowych, naukowych i ekonomicznych.

www.eecpoland.eu

Na terenie legendarnego Spodka także odbywają się kongresy oraz targi takie jak np. Targi Ślubne, Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Spodek słynie z organizacji dużych imprez sportowych oraz muzycznych, , takich jak Mistrzostwa Świata w Siatkówce, rozgrywki hokejowe, Rawa Blues Festival,Odjazdy, Śląski Rap Festival itd.Imprezy organizowane w tym kultowym obiekcie cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców Śląska, całego kraju, a nawet ludzi z zagranicy.

Cechą charakterystyczną najbardziej rozpoznawalnego budynku w centrum Katowic są przestrzenie rekreacyjne, takie jak basen, sauny, lodowisko czy sala gimnastyczna. Uatrakcyjniają one ofertę Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek i pozwalają na skierowanie oferty zarówno do firm, grup zorganizowanych, jak i mieszkańców Katowic, Śląska i nie tylko.

www.spodekkatowice.pl

Obok Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, powstał nowy wyjątkowy obszar zwany Strefą Kultury. Tworzą ją obiekty kulturalno-rozrywkowe: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie. Wszystkie obiekty to architektoniczne perełki, wielokrotnie nagradzane w konkursach za swój niepowtarzalny design. Nowe obiekty, osadzone na terenie dawnej kopalni „Katowice”, wniosły nową jakość w zrewitalizowaną część Katowic. Łączna wartość projektów inwestycyjnych, wraz z przebudową układu drogowego, przekracza miliard złotych. Ich realizacja była możliwa dzięki wsparciu funduszy europejskich.

www.mckkatowice.pl

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – autorem projektu jest wybitny architekt Tomasz Konior, który stworzył budynek o prostym i zwartym obrysie,otoczyła go zaprojektowana przestrzeń publiczna, z zielenią, miejscami do wypoczynku, labiryntem, fontanną i amfiteatrem. W obiekcie znajduje się wielka sala koncertowa mogąca pomieścić 1800 słuchaczy. Sala o perfekcyjnie zaprojektowanej akustyce oraz wyjątkowej atmosferze, wykonana została z niezwykłych materiałów, dających niesamowite wrażenie. Sala zachwyca również muzyków, którzy przyjeżdżają tu koncertować z całego świata.

www.nospr.org.pl

Muzeum Śląskie – obiekt wybudowany na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, którego główna część znajduje się pod powierzchnią ziemi. Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana została przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu (Austria). Przemysłowy krajobraz miejsca, wraz z kopalnianym szybem, wypełniony został szklanymi konstrukcjami i podziemnymi obiektami, których naturalne oświetlenie daje spektakularny efekt.

www.muzeumslaskie.pl

Dołącz do światowej czołówki firm (IBM Global Service Delivery Centre Polska, Opel Polska, FCA Poland – dawniej Fiat, AB Electrolux, Isuzu Motors Polska, Roca Polska, Capgemini Polska, Sopra Steria Polska, Guardian Częstochowa), które z sukcesem zainwestowały i rozwinęły swój biznes w województwie śląskim.

Pomocne serwisy

Zgłaszanie ofert inwestycyjnych
www.invest-in-silesia.pl
www.ksse.com.pl
www.paih.gov.pl
samorzad.pap.pl


Chcesz być na bieżąco? Załóż konto w serwisie.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej